Radošovský Dvůr

Tyto stránky jsou Občanského sdružení pro obnovu Radošovského dvora, které provozuje i veškeré akce na Radošově.

Naše záměry

Do budoucna plánujeme na Radošově vybudovat malou EKO farmu s omezeným počtem ovcí, koz a vietnamských prasátek. S tím je spojené oplocení pozemku (staré oplocení je nevyhovující pro chov)- na tento projekt bychom si rádi zažádali o dotace. Na pozemku se nachází také sad, který jsme prořezali a vysadili nové ovocnany.




 
Jedním z našich cílů je postavit na Radošově rozhlednu. Bude vysoká kolem 15 metrů. Do stavby se můžete zapojit i Vy, a to tím, že nám pošlete Váš návrh na to, jak by měla vypadat. Na ochozu bude umístěn dalekohled, aby návštěvníci mohli zhlédnout jak Velkou Javořinu, panorama Bílých Karpat, hrad Buchlov, tak i veselský a ostrožský štěrk, vinice, okolní města a vesnice a v skrytu duše doufáme, že i meandry řeky Moravy.
fotky 092 Jak už si někteří z Vás všimli, tento náš záměr se začal realizovat už loni. Jedná se zejména o vyčištění studny od odpadu a doufáme, že po tak úporné snaze nebude vyschlá, protože se traduje, že je hluboká 50m. Dále bude sloužit jako "muzeum", jelikož zařízení, které bylo použito na pumpování vody bylo v době největšího rozkvětu statku unikátní. Do dnešní doby se dochovalo všechno kromě motoru a převodu na vahadlo. Je nepravděpodobné, že unikátnost tohoto zařízení je v evropských zemích zdokumentována.
IMGA0939 I s tímto jsme začali již minulý rok. Obvodové základy jsou metr široké a zatím máme odhalené pouze 2 výkopy. To se ovšem letos změní:-) Plánujeme odhalit základy celé hlavní budovy, abychom věděli, jak byl statek postaven (z jakého úhlu) - prozatím jsou to pouze domněnky. Naším hlavním cílem je nalézt vchod do sklepa, který je pravděpodobně kvelbený a tím pádem by se dochoval až do nynějška.
 
Stránky jsou zatím ve výstavbě